گروه فرهنگی و تولیدی حجاب ماهک

چادر گلدوزی

چادر سر کردن که مصداق کاملی از عفاف و حجاب است، سلیقه هم لازم دارد. سلیقه هم فقط به جنس و طرح پارچه چادری مربوط نمی‌شود. رفت‌وآمد برای خانمی که دانشجوست و مجبور است هر روز مسافتی را در خیابان‌ها طی کند و کیف و لوازم دانشگاهی را با خودش حمل کند، شاید با چادرهای معمولی کمی مشکل باشد. اگر هم خانم شاغلی بخواهد آزادی عمل داشته باشد و بدون اینکه پوشش او دچار مشکل شود، به کارهای روزانه بپردازد، نیاز به چادری دارد که نه دست و پاگیر باشد و نه حجاب او را با مشکل مواجه کند.

چادر سنتی(ساده)

یکی از معروف‌ترین و راحت‌ترین نوع چادر که در بیشتر شهرها استفاده می‌شود، چادر ساده است. اولین بار در تهران و تعداد زیادی از شهرها، خانم‌ها همین نوع چادر را سر کردند. البته سال‌ها قبل، خانم‌های رنگ‌های متنوعی از این چادر را استفاده می‌کردند تا اینکه استفاده از چادر رنگ مشکی به عرف تبدیل شد.

بسیاری از خانم‌های شاغل و یا بچه‌دار برای این که در استفاده از این چادر با مشکل کمتری مواجه شوند و پوشش‌شان هم حفظ شود، به بالای آن کش می‌دوزند

چادر ملی یا ایرانی

چادر ساده ایرانی را فرض کنید که کمی به شکل مانتو درآمده باشد و با آستین و کلاهی روی سر تبدیل شده باشد.

قسمت جلوی چادر ملی هم بر اساس نوع سلیقه فرد، ممکن است باز یا بسته باشد، چون بعضی خانم‌ها جلوی آن را به وسیله دکمه یا زیپ مخفی می‌بندند تا موقع کار کردن جلوی چادر آنها بسته و پوشیده بماند.

 

چادر دانشجویی

نوع دیگری از چادر که بیشتر برای دانش آموزان و دانشجوها طراحی شده، چادر دانشجویی است. این چادر خیلی شبیه چادر ساده است، چون آستین‌های جدایی مثل چادر ملی ندارد. فقط در قسمت نزدیک دست‌ها، شکافی ایجاد شده تا دست‌ها از آن بیرون بیاید و خانم بتواند کیف و یا لوازم دیگر را به راحتی در دست بگیرد و در عین حال پوشش او حفظ شود.(چادری است که به نسبت عربی ها قلمی است)

تفاوت چادر دانشجویی با چادر ملی در این است که چادر ملی با آستین‌های جدایی به شکل راسته طراحی شده، در حالی که چادر دانشجویی آستین جدایی ندارد و دست‌ها از شکافی بیرون می‌آید که حالت چادر ساده را چندان تغییر نمی‌دهد.

اگر دانشجو هستید که باید هر روز کیف و لوازم دانشگاهی را با خود جابه‌جا کنید و یا بچه کوچکی دارید که باید دست او را در خیابان بگیرید، استفاده از چادر دانشجویی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.( چادر خبرنگاری مانند چادر دانشجویی می باشد با این تفاوت که یک مچ به آن اضافه گردیده است)

چادر شال دار

مانتوی بلند و آزادی را تصور کنید که بالای آن شالی دوخته شده که روی سر قرار می‌گیرد. چادر شال دار خیلی شبیه چنین مانتویی است. البته در قسمت جلویی آن چند دکمه و یا زیپ مخفی دوخته شده تا موقع استفاده بسته شود و خانم مجبور نباشد که در حین رفت و آمد، جلوی چادر را با دست جمع کند و نگه دارد.

چادر شال دار در دو مدل شال بلند و شال کوتاه در بازار فروخته می‌شود. مدل شال بلند، طوری است که شال آن تا پایین چادر یعنی قسمت مچ پا ادامه دارد. اما در مدل شال کوتاه، شال فقط تا قسمت آرنج‌های دست ادامه پیدا می‌کند و چندان بلند نیست.

چادر قجری یا کمری

در دوران حکومت قاجارها در ایران، شکل پوشش خانم‌ها کمی با دوره‌های دیگر تفاوت داشت. آنها همان چادری را سر می‌کردند که این روزها به نام چادر قاجاری، قجری و یا کمری خوانده می‌شود. این مدل چادر، یکی از قدیمی‌ترین مدل‌های چادر است که این روزها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چادر کمری به شکل پیراهن بلندی است که از سر پوشیده می‌شود و از پشت یک سره تا پایین پا ادامه دارد، اما از جلو به شکل دو تکه‌ای دیده می‌شود. قسمت بالای چادر که دسته‌های آن است، با کش روی سر ثابت می‌ماند و بلندی آن تا زانوها می‌رسد. قسمت پایینی چادر هم که به شکل دامن بلندی است، با کمربندی از پشت گره می‌خورد. اگر خانمی با این چادر رو بگیرد، دیگر دو تکه بودن چادرش مشخص نمی‌شود. مدلی از چادر کمری هم وجود دارد که قسمت بالای آن مثل یک مقنعه آستین‌دار است.

استفاده از این نوع چادر هم برای خانم‌های شاغل مناسب است و پوشش آنها را در حین کار کردن و رفت آمد با مشکل مواجه نمی‌کند.(چادر حسنا هم شبیه به قجری بوده با این تفاوت که در کنار چادر دوخت یکسره هست)

چادر جده یا عبایی

یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین چادرهای عربی که در بازار ما هم وجود دارد و مشتریان بسیاری را به خود جلب کرده، چادر عبایی است که به اسم چادر جده هم خوانده می‌شود. عنوان عبایی آن هم به دلیل شباهتش با عبای مردان است.

برای دوختن این مدل چادر، پارچه زیادی استفاده می‌شود و به همین دلیل، بسیار عریض و آزاد دیده می‌شود. همین نکته است که باعث راحتی در استفاده و پوشش کامل آن شده است.

چادر پرنسسی

چادر پرنسسی همانند چادر عبایی هست با این تفاوت که یک آستین کلوش به آن اضافه گردیده است..

قسمت جلوی این چادر هم مثل همه چادرهای عربی باز است.

چادر لبنانی

چادر لبنانی شبیه به عبایی بوده با این تفاوت که یک آستین کوتاه به آن اضافه گردیده و همچنین یک دوختی در روی سر که معروف به نقاب هست وجود دارد و نسبت به عبایی در هنگام پوشش جمع و جورتر نشادن داده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت نام

تمامی حقوق برای گروه فرهنگی و تولیدی حجاب ماهک محفوظ است سیاست حفظ حریم خصوصی.

ارسال مجدد کد یکبار مصرف (00:30)